Zbliżające się branżowe targi ProfiAuto (23-24 czerwca) są doskonałą okazją do spotkania producentów części samochodowych z mechanikami. Firma SKF przygotowała z tej okazji bogatą ekspozycję produktów przeznaczonych na aftermarket, jak i narzędzi pomocnych w codziennej pracy w warsztacie.
SKF, oprócz produkcji na pierwszy montaż, przeznacza te same części na aftermarket. Aktualna oferta obejmuje zarówno motocykle, samochody osobowe i lekkie dostawcza oraz pojazdy ciężarowe i autobusy. Z uwagi na zakres działalności sieci Profi Auto targowa ekspozycja skoncentrowana będzie na samochodach osobowych. Potencjał tego rynku obrazuje między innymi raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z ubiegłego roku. Według tych danych park samochodów osobowych w Polsce zbliża się do 22 milionów rejestracji.
W ofercie SKF znajdują się obecnie łożyska i piasty kół, części mechanizmu napędowego, jak i jego przeniesienia oraz układu kierowniczego i zawieszenia, a także zestawy narzędzi i środki smarne. Popularne referencje z tych grup produktowych stanowić będzie ekspozycję SKF na stoisku nr 8 na ProfiAuto Show 2018 w Katowicach.
„Systematycznie uzupełniamy naszą ofertę na aftermarket. Praktycznie już w kilka miesięcy po premierze danego modelu samochodu wprowadzamy na polski rynek części zamienne do niego. Dzięki temu gwarantujemy pokrycie niemal całego parku pojazdów mechanicznych w skali całego świata” - mówi Tomasz Ochman z działu wsparcia technicznego SKF - „Mechanicy doceniają nasze produkty przede wszystkim za jakość wykonania, jak i kompletne zestawy montażowe. Wyróżniają też specjalistyczne narzędzia warsztatowe przeznaczone do wykonania profesjonalnej wymiany konkretnego elementu w samochodzie”.
Uzupełnieniem targowej ekspozycji SKF będą dwa modele jednostek napędowych do samochodów osobowych. Pierwszy to, wyprodukowany w Bielsku-Białej, czterocylindrowy turbodoładowany silnik wysokoprężny 1.3 SDE. Przez lata montowany był w modelach Fiata, Forda, General Motors, Grupę PSA czy Suzuki, stąd w zależności od marki nosi oznaczenie JTD, TDCi, CDTi, HDi czy DDiS.
Drugi z prezentowanych silników (ES9/L7X) jest wspólnym projektem Grupy PSA z Renault, który z racji swojej konstrukcji i pojemności 3 litrów, znalazł zastosowanie w dużych modelach tych marek. W jego budowie wykorzystano klasyczny układ V6 z dwoma rzędami cylindrów i dwoma wałkami rozrządu. Napęd przenoszony jest za pomocą paska zębatego, którego długość mierzy prawie 3 metry.
Obie jednostki różnią się sposobem napędu układu rozrządu, w pierwszym wykorzystano łańcuch w drugim pasek klinowy. SKF oferuje do ich naprawy, w tym osprzętu, zarówno kompletne zestawy, jak i poszczególne elementy. Dzięki tak zróżnicowanej ofercie SKF, uczestnicy szkoleń uczą się diagnozy przyczyny awarii, wybierania odpowiednich rozwiązań i wykonania wymiany krok po kroku.
„Na co dzień oba silniki służą za pomoc dydaktyczną w naszych programach szkoleniowych dla przedstawicieli warsztatów i serwisów. Podobną rolę pełniły na targach, jednak na prośbę mechaników zrezygnowaliśmy z organizacji tej formy na targach. Po prostu każdy ze zwiedzających chce obejrzeć ekspozycje na interesujących ich stoiskach, a w praktyce na wszystko i tak nie wystarcza czasu” - dodaje Katarzyna Skowronek z SKF - „Nie oznacza to jednak, że ograniczamy się wyłącznie do prezentacji naszej oferty na aftermarket. Każda zainteresowana osoba uzyska na miejscu wyczerpujące informacje techniczne oraz praktyczne porady”.
Ponadto, zaprezentowana zostanie nowa wyszukiwarka produktów SKF www.vsm.skf.com (VSM oznacza Vehicle Service Market). Jej mechanizm działania sprowadzony został do jednego okienka „Znajdź”, w którym wystarczy podać model samochodu, a następnie z zawężającej wybór listy wskazać interesujący nas egzemplarz. W ten sposób system wygeneruje pełną ofertę SKF ze wszystkich grup produktowych, przy których znajdzie się kompletna informacja techniczna. Korzystanie z wyszukiwarki nie wymaga osobnej rejestracji czy oprogramowania, można jej używać zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych.